Harvér – upgrejd na i7-2600K

Po 4 letech a 2 měsících jsem pozmněnil železo, na kterém stříhám video a upravuji fotografie. Původně sem měl pod kapotou Q6600 s větrákem Noctua NH-U12P (http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=14&lng=en ), 4GB DDR2 a to vše osazeno na desce EVGA s čipsetem nForce 790i (jó to byly doby, kdy nVidia dělala čipsety, kterými se daly přetáčet slepence jako je q6600). Tato sestava byla vynikající, ale v poslední době už byl znát především akutní nedostatek paměti. A přeci jen kupovat staré DDR2 čipy, když DDR3 jsou doslova za hubičku a nabízí prakticky stejný výkon, mi přišlo trochu hloupé. Takže v sobotu jsem vložil do své černé skříně R3 Define od Fractal Design základní desku Gigabyte Z68-UD3H-P (co znamenají ty písmenka fakt netuším a prase aby se v tom vyznalo), procesor i7 2600K s větrákem Noctua NH-D14 (http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=34&lng=en) a 16GB DDR3 1600MHz. S výměnou mi aktivně pomáhal Čapajs, bez kterého bych jinak asi celý počítač vyhodil z okna, protože těch drátů co tam mám kdemožně natažených, sem se fakt nedokázal vyznat (jednak sem prase nepořádné a taky nepraktické – mám tam 7 menších disků, každý o jiné kapacitě a rychlosti). Trochu mě vyděsilo, že IDE rozhraní je definitivně minulostí, takže případné instalace ovladačů či systému z mé DVD-ROM nepřichází v úvahu a tudíž musí vše proběhnout hladce jak po drátkách. Naštěstí Čapajs zapomocí pokročilého revers-engeneeringu přinutil desku pracovat v emulaci zastaralého IDE rozhraní, díky čemuž bez problémů naběhl systém a nakonec i všechny potřebné komponenty včetně síťové karty. Těch 50 minut bez Fecebooku bylo opravdu pekelných. Stroj nyní běží bez větších potíží a je schopen i náročnějších operací, jako je rendering videa.
Výhody nového systému:
+ tichý provoz – starší systém byl opravdu hlučnější, i když větrák Noctua měl osazen jen 1 větrák
+ stabilita – EVGA nebyla dělána na tak rozměrné větráky, jakým kdysi bylo monstrum NH-12, takže se horký vzduch hnal přímo k odhlučňujícím záslepkám pod horním povrchem skříně. Výsledkem byly teploty procesoru často nad 90ºC , což vedlo k občasnému vypínání počítače případně k deformování odhlučňovacích záslepek. No zkrátka uvnitř bylo doslova peklo. Nyní jsou teploty kolem 35°C, což je řádově méně.
+ běh více aplikací – jdená se o souběžné používání např. Premiery a dalších programů, které pod 4GB vedlo k opravdu nepříjmeným lagům, než si aplikace uložila data na diskový swap prostor. Tohle je definitivně minulostí a běh je opravdu svižný.
+ rychlost – tohle je zatím spíše diskutabilní veličina. Rendering je asi zhruba na stejné úrovni jak byl (využívá se především grafická karta), svižnost při náhledu je o něco lepší a např. výpočty při použití stabilizačního plug-inu ProDAD jsou asi tak 4 násobně rychlejší. Navýšení frekvence a technologie tedy není úplně zanedbatelné, ale není to zase až taková výhra jak se zdá. Vytíženost procesoru při renderingu je dost tragických 35-40%.
+ zvuk – dlouhodobě, snad ještě od roku 2000, jsem používal k propojení PC a zesilovače koaxiální kabel. Toto řešení je již dnes nahrazováno striktně optickou cestou. Není se ostatně ani co divit, když 5m kabelu stojí necelých 400Kč. Před 11 lety stával 1,5m kolem 1000Kč. Koaxiální kabel měl v sobě asi nějakou vadu, takže sem tam vypadával zvuk. Nyní je vše v pořádku. Po 11 letech je to opravdu krok vpřed 😀

Shrnuto a podtrženo:
Pokud investici beru na dobu 4 let, pak mi těch vyhozených 15k nepřijde zase až tak závratných. Přeci jen šlo o kompletní změnu systému, takže ty zvýšené náklady jsou částečně ospravedlnitelné. A je fakt, že práce je nyní mnohem svižnější.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Nástrojárna se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s